Jak zadeklarować narodowość śląską?

Poniżej znajdziecie instrukcję opisującą w jaki sposób zadeklarować narodowość śląską podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Główny Instytut Statystyczny w informacji przekazanej portalowi Wachtyrz.pl podkreślił, że  nie będzie stosowany żaden zamknięty katalog dopuszczalnych rodzajów narodowości (etnonimów) czy rodzajów języka, a konstrukcja pytania w formularzu umożliwi wyrażenie dowolnej – pojedynczej lub podwójnej – identyfikacji narodowo etnicznej oraz wskazanie dowolnych języków kontaktów domowych, w tym jednego lub dwóch języków niepolskich. GUS wzorem dwóch ostatnich spisów dopuszcza narodowość śląską.

Grafiki zaprezentowane poniżej wzorują się na kwestionariuszu spisowym, jaki był zastosowany podczas spisu próbnego w 2020 roku.

1. Kliknij odpowiedź „Inna” w pytaniu „Jaka jest Pana(i) narodowość?”

W pytaniu 37 Główny Urząd Statystyczny zapyta: „Jaka jest Pana(i) narodowość?”. Pod pytaniem wyświetli się lista narodowości i mniejszości etnicznych, które są ustawo uznawane przez państwo polskie. Ostatnią pozycją jest opcja odpowiedzi: „Inna”, którą klikamy.

2.Wpisz „śląska” w polu dodatkowym, które pojawi się po kliknięciu odpowiedzi „Inna”

Po kliknięciu odpowiedzi „Inna” kwestionariusz wyświetli pole do wpisywania własnej odpowiedzi. Wpisujemy w nim „śląska” i klikamy enter. Możliwe, że propozycja odpowiedzi wyświetli się sama. Wówczas wystarczy kliknąć „śląska” i przejść do następnego pytania.

Kwestionariusz spisowy - pytanie o narodowość

3. Zdecyduj, czy chcesz podać „narodowość śląską” jako jedyną opcję

Po zadeklarowaniu narodowości śląskiej pojawi się możliwość wyboru drugiej narodowości lub tożsamości etnicznej. W kwestionariuszu pojawi się pytanie „Czy odczuwa Pan(i) przynależność do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?” Wówczas należy zdecydować, czy odczuwamy związek jeszcze z inną narodowością lub grupą etniczną oraz czy chcemy to uwzględnić w deklaracji w spisowej. Formularz dopuszcza więc możliwość deklarowania np. narodowości śląskiej i narodowości polskiej jednocześnie lub śląskiej i niemieckiej, albo śląskiej i czeskiej.

Oprócz pytania od narodowość. Uczestnicy spisu będę mogli określić język ojczysty oraz którego używają w kontaktach rodzinnych. Spis Powszechny 2021 będzie pierwszym spisem, który będzie przeprowadzony w całości w internecie . Warto więc pomóc w możliwości deklarowania narodowości śląskiej tym, którzy nie potrafią obsługiwać komputera w wystarczającym stopniu.

Zaangażuj się i zostań wolontariuszem spisowym.

Scroll to top